Scrum Master w praktyce
Jednym ze sposobów realizacji metodyki pracy agile – i najpopularniejszym – jest Scrum. Pojęciem tym określamy zestaw reguł umożliwiających pracę nad produktem w sposób zwinny, a zatem zakładający dynamiczne dostosowywanie go do rzeczywistości. O ile definiując zwinność, nazywamy ją sposobem na tanią i szybką zmianę kierunku, o tyle w przypadku Scrumu możemy mówić już o konkretnych wydarzeniach, narzędziach i rolach. Najważniejszą z nich jest Scrum Master.
Scrum Master to osoba wspierająca zespół w realizacji pracy zwinnej, tzn. dbająca, by posiadał on pełną przestrzeń do testowania i eksperymentowania, żeby nie był ograniczany czynnikami zewnętrznymi, a ponadto – aby jego członkowie mieli dostęp do odpowiednich informacji, potrafili uczyć się na błędach i pracować zespołowo. Mówi się, że Scrum Mastera charakteryzuje tzw. przywództwo służebne. Ma pomagać zespołowi w poszukiwaniu rozwiązań, ale ich nie narzucać. Powinien stanowić dla zespołu lustro, w którym może on przyjrzeć się swojej pracy i wyciągnąć wnioski.
Warsztat obejmuje swoim zakresem szeroką praktykę prowadzenia projektu wg metodyki SCRUM i odpowiada na najważniejsze pytania:
- Jakie są metody i frameworki Agile
- Które podejście lepiej pasuje do Twojej konkretnej sytuacji
- W jaki sposób można najlepiej wykorzystać budżet
- Jak sprawić, żeby projekt odniósł sukces, nawet jeśli nie wszystkie wymagania zostaną dostarczone
- Jak planować tworzenie wartościowych produktów
- Jak robić tylko tyle, ile potrzeba i pracować nad produktem iteracyjnie i przyrostowo
- Co robić, żeby uniknąć najczęstszych błędów
- Jak sprawdzać postęp i reagować na zmiany
- Jak minimalizować straty i optymalizować pracę
- Jak kilkukrotnie zwiększyć wydajność zespołów
- Jak szacować, planować, zawierać kontrakty
- Na czym polega Agile Coaching
Warsztat zawiera w sobie ponad dziesięć lat doświadczenia w pracy z polskimi i międzynarodowymi zespołami w organizacjach dużych i małych oraz setki godzin szkoleń.
Warsztat przeznaczony jest dla zespołów projektowych, programistów, testerów, menedżerów, profesjonalistów z pasją do tworzenia niesamowitych produktów. Wiedza przedstawiona jest w przystępny sposób zarówno dla osób pracujących w paradygmacie Agile, jak również dla tych, którzy chcą przejść z tradycyjnego modelu Waterfall.
Dla organizacji, które chcą wytwarzać oprogramowanie wysokiej jakości i często dostarczać nowe wersje na rynek jest to zakres obowiązkowy. Dla firm, które chcą się wyróżnić na rynku i dotrzymać kroku klientom, jest to pozycja konieczna.
Polecany jest również dla pracowników startupów.
Cel warsztatu:
Warsztat, bazując na praktycznym doświadczeniu prezentuje zestaw zasad i narzędzi pozwalających w zwinny sposób prowadzić projekt informatyczny, nie popełniając najczęściej występujących błędów.
DZIEŃ 1
- Manifest Agile
- 12 Zasad Agile
- Deklaracja współzależności
- Porównanie Agile z metodami tradycyjnymi
- Metody Agile (Lean Software Development, Kanban, Programowanie Ekstremalne, Feature-Driven Development, Dynamic Systems Development Method, Crystal)
- Scrum — podstawowe mechanizmy
- Framework Scrum (Filary Scrum, Role, Artefakty, Wydarzenia, Zasady)
- Wartości Scrum
- Wykresy Spalania (Sprintu i Wydania)
- Sprint Zero
- Scrum Board
- Pielęgnacja Rejestru Produktu
- Wizja
- Budowa Persony i Typy Person
DZIEŃ 2
- User Story (Budowa User Story, Wymagania Techniczne, Epiki i Tematy)
- Grupowanie
- Metody podziału (Role, Kroki Workflow, Warianty Reguł Biznesowych, Główny Wysiłek, Prosta – Złożona, Różne Typy Danych, Różne Metody Wprowadzania Danych/Platformy, Różnice w Wydajności, Operacje CRUD, Wyciągnij Kolec, Wystarczająco Dobre/Piękne)
- Tradycyjne Metody Szacowania (COCOMO II, czyli COnstructive COst Model, Analiza Punktów Funkcyjnych, Wideband Delphi)
- Szacowanie w Agile
- Ustalanie priorytetów (MoSCoW, Monopol Money, Point Method, Planning Poker dla Wartości, Analiza Kano, Relatywne Ważenie, Selekcja Tematów, Punktowanie Tematów, Priorytety Finansowe, Mapowanie Story)
- Planowanie (Wydania, Iteracji)
DZIEŃ 3
- Agile Coaching
- Kontrakty w Agile (Stopniowany Kontrakt z Ustaloną Ceną, Pakiety Pracy o Ustalonej Cenie, Money for Nothing and Change for Free)
- Kroki wprowadzania zmiany
- Podstawowe zasady skalowania Scrum
- Large-Scale Scrum – LeSS
- Nexus
- Scrum at Scale
- Scaled Agile Framework
- Najczęściej popełniane błędy
- Dlaczego Scrum nie wychodzi
Bartosz Brosowski - ekspert w obszarze zarządzania procesami, metodyki Lean Six Sigma oraz metodyk zarządzania projektami i technologiami IT.