Leading Lawyer – program mentoringowy dla prawników
„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową zdobywa, ten może być nauczycielem innych” – Konfucjusz.
Program mentoringowy Leading Lawyer powstał z myślą o ambitnych i otwartych praktykach prawa, którzy poszukują wiedzy niedostępnej na standardowych kursach, szkoleniach i studiach. Tworzymy przestrzeń, której celem jest nauka oparta o doświadczenia oraz przywództwo przez inspirację.
Czym jest mentoring?
Mentoring to dwustronna, partnerska relacja pomiędzy uczniem a mentorem. Jej celem jest wydobycie potencjału ucznia przy silnym wsparciu mentora — otwartego na dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Mentoring rozwojowy to zawsze proces, z którego czerpią dwie strony — jest inspiracją i impulsem do dalszej pracy nad sobą, zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela.
Mentor
Mentor to osoba wspierająca ambitnego ucznia w procesie świadomego budowania ścieżki rozwoju zawodowego. Jest otwarty na potrzeby mentee — zna wyzwania stojące przed uczniem i wie, jak pokonać bariery. Utożsamia wiedzę popartą wieloletnią praktyką i doświadczeniem zawodowym. Do grona mentorów zaprosiliśmy wybitnych i doświadczonych prawników — ich bezcenna wiedza stanie się inspiracją do dalszego, świadomego rozwoju zawodowego mentee.
Mentee
Mentee to osoba ambitna i świadoma swojego potencjału, która potrafi mądrze słuchać i jasno deklarować swoje cele zawodowe. Jest otwarta na informację zwrotną płynącą od mentora i potrafi wykorzystać ją dla własnego rozwoju. Chce być w przyszłości skutecznym i świadomym prawnikiem-liderem. Naszymi mentee mogą zostać osoby, które mają minimum 3 lata doświadczenia zawodowego w praktyce prawniczej.
Patron programu:
Nasz program mentoringowy kierujemy do osób ambitnych i świadomych swojego potencjału, którzy potrafią mądrze słuchać i jasno deklarować swoje cele zawodowe. Są otwarci na informację zwrotną płynącą od mentora i potrafią wykorzystać ją dla własnego rozwoju. Chcą być w przyszłości skutecznymi i świadomymi prawnikami-liderami.
Naszymi mentee mogą zostać osoby, które mają minimum 3 lata doświadczenia zawodowego w praktyce prawniczej.
Co zyskuje mentee?
- Dostęp do wiedzy, której nie jest w stanie zdobyć w innym miejscu — wiedzy niepisanej, wypracowanej przez mentorów w trakcie ich ścieżki zawodowej
- Doskonalenie umiejętności z zakresu przywództwa i zarządzania pod okiem doświadczonego mentora — prawnika
- Inspirację i wskazówki do dalszego, bardziej świadomego rozwoju zawodowego
- Udział w 5 warsztatach prowadzonych przez najlepszych ekspertów
- Spersonalizowaną odpowiedź na potrzeby rozwojowe, której gwarancją są indywidualne spotkania z mentorem (minimum 5 spotkań)
- 27 marca 2025 godz. 17:00
Inauguracja programu mentoringowego. Uroczysta kolacja oraz zapoznanie par mentor – mentee.
- 10 kwietnia 2025, stacjonarnie
Warsztat 1: Jestem mentorem – czym jest proces mentoringowy, jaka jest moja rola? Warsztat dla mentorów.
Spotkanie dedykowane tylko mentorom.
Ewa Cieślawska, Trenerka, EY Academy of Business
- 11 kwietnia 2025, stacjonarnie
Warsztat 2: Jestem mentee – jak w pełni wykorzystać potencjał procesu mentoringowego? Warsztat dla mentees.
Spotkanie dedykowane tylko mentees.
Ewa Cieślawska, Trenerka, EY Academy of Business
Po uczestnictwie w pierwszym warsztacie dedykowaym mentorom i mentess rozpoczyna się proces indywidualnej pracy w parach
- 12 maja 2025, stacjonarnie
Warsztat 3: Komunikacja i motywowanie w zespole prawnym – jak prowadzić dobre rozmowy wspierające rozwój i zaangażowanie? Warsztat dla mentorów i mentees.
Ewa Opolska, Trenerka, EY Academy of Business
- 28 maja 2025, stacjonarnie
Warsztat 4: Gallup lub inne narzędzie – style komunikacji. Warsztat dla mentorów i mentees.
Kamil Brzózka, Trener, EY Academy of Business
- Wpływ stylu komunikacyjnego na postrzeganie drugiej strony oraz sposoby przetwarzania i nadawania informacji,
- Najważniejsze cechy charakterystyczne, „cienie i blaski”, potrzeby i motywatory czterech stylów komunikacyjnych DiSC,
- W jaki sposób wyjść poza naturalny styl i zwiększyć dzięki temu efektywność komunikacji
Istnieje możliwość wzięcia udziału w badaniu Everything DiSC Workplace wraz z indywidualną sesją omawiającą jego wynik.
- 17 września 2025, stacjonarnie
Warsztat 5: Ofertowanie wspierające sprzedaż usługi prawnej. Warsztat dla mentorów i mentees.
Joanna Lubecka, Trenerka, EY Academy of Business
- Decyzja zakupowa zapada często zanim Klient zobaczy ofertę. Jak użyć tej wiedzy w praktyce i jakie działania powinny poprzedzać przygotowanie oferty na usługi prawne?
- Jak powinna wyglądać dobra oferta i czy warto poświęcić na nią czas? Ofertowanie na szybko vs rzetelna wycena, konfrontacja dwóch podejść.
- Podstawowe błędy dotyczące wyceny usług prawnych – jak ich unikać? Komunikacja, postawa, poczucie własnej wartości, a skuteczna sprzedaż usługi prawnej.
- Czy sama wycena usług prawnych może służyć jako narzędzie sprzedażowe? Zalety stosowania uporządkowanego procesu wyceny usług prawnych.
- 23 października 2025, stacjonarnie
Warsztat 6: Legal AI. Warsztat dla mentorów i mentees.
Tomasz Mostkowski
- Wprowadzenie do narzędzi AI w branży prawnej
- Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji w tworzeniu dokumentów prawnych, analizie danych oraz przeszukiwaniu baz danych.
- ChatGPT dla prawników: Pisanie skutecznych promptów i wykorzystanie AI do zwiększenia efektywności pracy w kancelarii
- 20 listopada 2025, stacjonarnie
Warsztat 7: Od zdefiniowania wartości, do podjęcia działania: warsztat coachingowy dla Liderów Prawa. Warsztat dla mentorów i mentees.
Daria Skrzypczak-Kozikowska, Trenerka, EY Academy of Business
To intensywny warsztat, który pomoże uczestnikom zidentyfikować i zrozumieć swoje kluczowe wartości oraz motywacje zawodowe, aby podejmować bardziej świadome i spójne decyzje w karierze prawniczej. Uczestnicy nauczą się definiować jasne cele zgodne z ich wartościami i przekształcać je w mierzalne działania, które wzmocnią ich przekonanie co do obranej ścieżki zawodowej. Warsztat obejmuje interaktywne ćwiczenia, które umożliwią głęboką refleksję, wymianę doświadczeń oraz budowanie trwałej pewności w realizacji zawodowych ambicji.
- Uczestnicy zidentyfikują i zrozumieją swoje kluczowe wartości oraz motywacje zawodowe, co pozwoli na bardziej świadome i spójne podejmowanie decyzji w karierze prawniczej.
- Warsztat pomoże w definiowaniu celów zgodnych z wartościami uczestników oraz przekształcaniu ich w mierzalne działania, wzmacniając pewność co do obranej ścieżki zawodowej.
- Interaktywne ćwiczenia umożliwią głęboką refleksję, wymianę doświadczeń oraz budowanie trwałej pewności w realizacji zawodowych ambicji.
- 11 grudnia 2025, godz. 17:00
Graduacja programu mentoringowego
15 kwietnia 2024
godz. 17.00
Inauguracja programu mentoringowego. Uroczysta kolacja oraz zapoznanie par mentor – mentee.
Goście specjalni:
Beata Kępowicz |
Absolwentka wydziału prawa – od kilkunastu lat w praktyce związana z branżą prawniczą, menedżer w kancelarii CMS. Kieruje działami wsparcia biznesu, skutecznie łącząc role operacyjne, finansowe, ale przede wszystkim strategiczne dla rozwoju kancelarii. Jednym z kierowanych przez nią projektów strategicznych jest transformacja biur w Polsce, związana z między innymi z aspektami ESG, wzmacnianiem kultury organizacyjnej oraz zmianami dotyczącymi nowych technologii i digitalizacji.
Dzięki doświadczeniu w jednej z czołowych światowych firm prawniczych, w swojej pracy kładzie nacisk na szeroko rozumianą jakość w kształtowaniu operacji biznesowych. Skupia się na budowaniu silnej kultury organizacyjnej, w której rozwój zawodowy na każdym poziomie staje się ścieżką do tworzenia ambitnych i wspierających się zespołów, skoncentrowanych na wspólnym celu.
Zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, priorytetem Beaty jest budowanie trwałych relacji, skupienie na rozwoju oraz odpowiedzialność za rezultaty działań.
Agnieszka Skarżyńska
Specjalista w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi oraz prawie pracy. Z CMS związana od 2006 roku. Odpowiedzialna za pełen zakres procesów z obszaru HR. Zrealizowała wiele projektów z zakresu: rozwoju pracowników, talent management, performance management, rekrutacji, sukcesji, zmiany kultury organizacyjnej i wartości. Z wykształcenia socjolog, prawnik i trener grupowy.
Przez lata pracy w obszarze HR zdobyła niezbędne umiejętności do skutecznego zarządzania zespołem oraz realizacji celów organizacji poprzez optymalne wykorzystanie ludzkich zasobów. Jako priorytet w pracy postrzega wspieranie rozwoju zawodowego pracowników, budowanie pozytywnej kultury pracy oraz zapewnianie harmonii między potrzebami zespołów, a celami strategicznymi firmy.
Od kwietnia do grudnia – indywidualne spotkania par mentor – mentee w terminach ustalanych indywidualnie.
Warsztat 1.
25 kwietnia 2024
godz. 9.00 – 13.00
Jestem mentorem – czym jest proces mentoringowy, jaka jest moja rola? Warsztat dla mentorów.
Ewa Cieślawska, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 2.
9 maja 2024 – stacjonarnie
godz. 9.00 – 13.00
Jestem mentee – jak w pełni wykorzystać potencjał procesu mentoringowego? Warsztat dla mentees.
Ewa Cieślawska, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 3.
5 czerwca 2024 – Online Live
godz. 9.00 – 13.00
Komunikacja i motywowanie w zespole prawnym – jak prowadzić dobre rozmowy wspierające rozwój i zaangażowanie? Warsztat dla mentorów i mentees.
Ewa Opolska, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 4.
3 września 2024 – Online Live
godz. 9.00 – 13.00
Zarządzanie i współpraca w zespole prawnym.
Magdalena Robak, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 5.
18 września 2024 – Online Live
godz. 9.00 – 13.00
Jak dawać i przyjmować feedback? Warsztat dla mentees.
Ewa Cieślawska, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 6.
17 października 2024 – stacjonarnie
godz. 10.00 – 13.00
Neuroprzywództwo – jak wyjść na najwyższy stopień przewodzenia w trudnych warunkach biznesowych?
dr Ewa Hartman, Trenerka, EY Academy of Business
Warsztat 7.
13 listopada 2024 – stacjonarnie
godz. 9.00 – 13.00
Jak dobrze delegować pracę i budować zaufanie w zespole prawnym?
Ewa Opolska, Trenerka, EY Academy of Business
Grudzień 2024 – Online Live
Indywidualne spotkanie z mentee i mentorami podsumowujące proces mentoringowy.
9 stycznia 2025
godz. 17.00
Zakończenie programu mentoringowego.
Ewa Cieślawska - certyfikowany trener FRIS® i Facet5, coach, facylitator, trener myślenia wizualnego. Wspiera i motywuje liderów w budowaniu odważnego przywództwa opartego na wrażliwości, zaufaniu i wykorzystaniu naturalnych predyspozycji.
dr Ewa Hartman - wykładowca MBA, kierowniczka nagradzanych studiów podyplomowych Neuro-przywództwo, trenerka EY Academy of Business. Szkoli największe korporacje międzynarodowe, w tym cały region CESA firmy EY, w skład którego wchodzi 30 państw Europy i Azji.
Ewa Opolska - odpowiada za projektowanie i wdrażanie kompleksowych programów rozwoju. Przeprowadza firmy i ludzi przez zmiany, szkoląc i prowadząc projekty rozwojowe. Realizuje dłuższe cykle (akademie menedżerskie, programy talentowe) wspierające konkretne cele.
Magdalena Robak - wspiera rozwój przywództwa i (współ)pracy opartych o świadomość ról, wspólne wartości i standardy oraz empowerment – w firmach, zespołach, projektach. Psycholog organizacji i pracy, praktyk biznesu i lider projektów rozwojowych.