Czytanie sprawozdań finansowych – szkolenie z cyklu Finanse dla niefinansistów
Szkolenie jest częścią cyklu „Finanse dla niefinansistów”.
Każdy menedżer podejmujący decyzje biznesowe wpływa na finanse firmy. Warto więc, by potrafił czytać i interpretować dane zawarte w sprawozdaniach finansowych, a także rozumiał język, jakim posługują się finansiści. Wierzymy, że w tym celu najlepiej „wejść” w rolę księgowego i podjąć się zaprezentowania transakcji biznesowych w sprawozdaniu finansowym. Szkolenie dostarcza niezbędnej wiedzy w tym zakresie – wszystkie zagadnienia ilustrowane są przykładami z prawdziwych sprawozdań finansowych.
Szkolenie adresowane jest do osób bez przygotowania finansowego, które w swojej codziennej pracy korzystają z informacji przedstawianych w raportach i sprawozdaniach finansowych.
Podczas szkolenia dowiesz się:
- Jak czytać sprawozdania finansowe, aby dostrzec istotne fakty opisane liczbami
- Jak Twoje decyzje biznesowe wpływają na sprawozdanie finansowe, a przez to na ocenę firmy przez właściciela lub udziałowca
- Dlaczego firmy stosują różne zasady rachunkowości oraz czym różni się rachunkowość finansowa od podatkowej
- Jak firmy poprawiają swoje wyniki finansowe nie ruszając się zza biurka, czyli na co zwrócić uwagę w trakcie analizy sprawozdania finansowego, żeby być w stanie znaleźć objawy tego typu zachowań
- Co jest ważniejsze i kiedy: zyskowność czy płynność
- Po co w firmie pojawia się biegły rewident i jak interpretować przygotowane przez niego sprawozdanie z badania
Po ukończeniu szkolenia:
- Będziesz wiedzieć, w jaki sposób podejmowane przez Ciebie decyzje biznesowe wpływają na najważniejsze elementy sprawozdania finansowego Twojej firmy
- Poczujesz się pewniej, prowadząc rozmowy z pracownikami działu finansowego
- Bez obaw sięgniesz po sprawozdania finansowe własnej firmy, kontrahentów, czy konkurencji celem uzyskania potrzebnych Ci informacji
- Zasady konstrukcji bilansu oraz rachunku zysków i strat – wzajemne powiązania i zależności (case study)
- Kluczowe pozycje bilansu oraz rachunku zysków i strat – zasady ujmowania i pomiaru (ćwiczenia), w tym:
- Rzeczowe aktywa trwałe
- Wartości niematerialne i prawne
- Zapasy
- Należności i zobowiązania
- Kapitały
- Rezerwy
- Rozliczenia międzyokresowe
- Zasady ujmowania przychodów i kosztów w wyniku finansowym
- Podatek dochodowy (bieżący i odroczony)
- Język finansów – komunikacja z działem finansowym: OPEX a CAPEX, zysk netto a EBIT, „rezerwy” na niewykorzystane urlopy itp.
- Rachunek przepływów pieniężnych – co pokazuje oraz jak go powiązać z informacjami zawartymi w bilansie oraz rachunku zysków i strat (ćwiczenia)
- Czego dowiemy się czytając sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania?
- Rachunkowość kreatywna, czyli na co uważać, czytając sprawozdania finansowe? (ćwiczenia)
Bartłomiej Dębek - trener w EY Academy of Business od 2017 roku. Prowadzi szkolenia z zakresu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), ustawy o rachunkowości, ACCA, audytu wewnętrznego oraz finansów dla niefinansistów.
Jacek Jamroż - dyrektor finansowy, menedżer projektów, architekt biznesowy IT, doradca. Trener biznesu, z doświadczeniem ponad 600 dni szkoleniowych, którego cechuje umiejętność łączenia twardych i miękkich kompetencji trenerskich.