Akademia Controllingu – EY Certified Controller
Program EY Certified Controller ma na celu zapoznanie uczestników z systemem sterowania przedsiębiorstwem zorientowanym na wynik. W cyklu modułowym przestawione zostaną funkcje controllingu w przedsiębiorstwie, jakimi są planowanie, sterowanie, nadzorowanie i kontrola. Jak przygotować budżet? W jaki sposób skalkulować koszt jednostkowy w przedsiębiorstwie? Na czym polega i jak przygotować rachunek przepływów pieniężnych i rachunek rentowności firmy? W jaki sposób czytać sprawozdania i przeprowadzać na ich podstawie analizę? Jak wprowadzić system raportowania w jednostce niezbędny do podejmowania trafnych i opłacalnych decyzji biznesowych? W czym może pomóc umiejętna analiza projektów inwestycyjnych firmy? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy EY Certified Controller.
Cykl podzielony jest na kilka modułów. Istnieje możliwość zgłoszenia się na wybrane moduły zgodnie z warunkami udziału. Po każdym module można uzyskać certyfikat. Zachęcamy jednak do uporządkowania wiedzy i przejścia przez cały program szkoleń.
Istnieje możliwość uzyskania Dyplomu EY Certified Controller po wybraniu pakietu EY Certified Controller Dyplom i zdaniu egzaminu.
Do szkoleń można dokupić nagrania. Zakup nagrania jest dostępny tylko dla osób, które wykupiły szkolenie.
Controller finansowy – przygotowanie do zawodu od podstaw
Kompleksowy program szkoleniowy Akademia Controllingu to propozycja dedykowana głównie osobom, które chcą rozpocząć pracę w obszarze controllingu lub chcą posiąść dobrze usystematyzowaną wiedzę z zakresu finansów, kalkulacji kosztów oraz planowania i kontroli działalności przedsiębiorstwa. Będzie to program idealny dla początkujących controllerów finansowych, ale także kadry menedżerskiej, dyrektorów finansowych oraz wszystkich innych pracowników, którzy zajmują się oceną skuteczności działań sprzedażowych, marketingowych i obsługi klienta lub są odpowiedzialni za kontrolę kosztów i przychodów w firmie.
Choć istnieje możliwość skorzystania z każdego z 6 modułów Akademii Controllingu osobno, to jednak odbycie całego programu szkoleń stanowi najlepszy sposób na uporządkowanie wiedzy, poznanie tematu od podstaw aż po bardziej szczegółowe zagadnienia oraz zdobycie umiejętności i kompetencji niezbędnych do wykonywania zawodu związanego z controllingiem.
Co zyskasz, biorąc udział we wszystkich modułach kursu?
Program “Akademia Controllingu – EY Certified Controller” obejmuje 6 modułów, które mają za zadanie w sposób kompleksowy i uporządkowany wyposażyć uczestników w niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu controllingu.
Moduł “Wdrożenie controllingu w organizacji” to kompendium najważniejszych informacji dotyczących narzędzi controllingu strategicznego i operacyjnego. Porusza także między innymi tematykę praktyk tworzenia raportów zarządczych oraz wskaźników (KPI, KRI). Z tego szkolenia dowiesz się, jaka jest rola i zadania controllingu w przedsiębiorstwie oraz na czym polega system informacji zarządczej i rachunkowość zarządcza.
Moduł “Controlling kosztów” zgodnie ze swoją nazwą dotyczy przede wszystkim różnych rodzajów kosztów w perspektywie krótko- i długoterminowej, ale także najczęściej stosowanych sposobów kalkulacji kosztów. To jeden z najważniejszych modułów, ponieważ controlling kosztów to podstawowy rodzaj controllingu, bez którego nie może się obejść żadna firma. Tylko odpowiednia kalkulacja kosztów wytworzenia produktu czy świadczenia usługi pozwoli podejmować odpowiednie decyzje finansowe oraz obliczyć wartościowy i ilościowy próg rentowności.
Równie istotny jest także “Controlling finansowy” – kolejny moduł Akademii Controllingu, który powinien doskonale opanować nie tylko każdy kontroler finansowy, ale także inni pracownicy działów finansowych czy kadry menedżerskiej lub zarządczej. Dzięki temu szkoleniu wstępna analiza sprawozdań finansowych, wskaźniki płynności finansowej czy rachunek przepływów pieniężnych nie będą już miały przed Tobą tajemnic.
Z modułu “Planowanie i budżetowanie” dowiesz się, jak przygotować plan projektu lub inwestycji i ocenić jej opłacalność, jak wprowadzić w swojej firmie proces budżetowania oraz ośrodki odpowiedzialności. Moduł “Controlling obszaru sprzedaży, marketingu i obsługi klienta” umożliwi badanie efektywności kontroli wewnętrznych dotyczących dobrego zarządzania sprzedażą, marketingiem i obsługą klienta. Poznasz metody kalkulacji ceny i zarządzania prowizjami, a także najczęściej stosowane wskaźniki.
Wzięcie udziału we wszystkich modułach szkolenia pozwoli na wypracowanie kompetencji kontrolera finansowego, które są niezbędne do pełnienia tej funkcji w firmie czy organizacji. Dzięki Akademii Controllingu poznasz także podstawy prawne rachunkowości przedsiębiorstw, controlling operacyjny oraz zyskasz prezentację nowoczesnych instrumentów controllingu, dzięki którym Twoja praca stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna.
Certyfikat wydawany po ukończeniu poszczególnych modułów stanowi poświadczenie wiedzy i umiejętności nabytych w danym zakresie. Jednak uzyskanie Dyplomu EY Certified Controller po zdaniu egzaminu i ukończeniu pakietu szkoleń to dokument potwierdzający kompleksowe przygotowanie do wykonywania zawodu na stanowisku controllera finansowego lub zawodów z nim powiązanych.
Akademię Controllingu polecamy szczególnie:
- Osobom chcącym rozpocząć pracę w obszarze controllingu, planowania, analiz i kontroli działalności przedsiębiorstwa
- Kadrze menedżerskiej , która chce wprowadzić controlling, analizę i kontrolę kosztów w swoich organizacjach
- Pracownikom odpowiedzialnym za kontrolę kosztów w firmie
- Dyrektorom finansowym, którzy chcą wprowadzić system kontroli, planowania i ewidencji kosztów i wyniku w organizacji
- Osobom przygotowującym się do pracy w zespole analiz kosztowych, controllingu, kalkulacji kosztów
- Pracownikom zajmującym się oceną skuteczności działań sprzedażowych, marketingowych i obsługi klienta
Cel szkolenia
Celem Akademii Controllingu jest:
- Wyjaśnienie roli i zadań controllingu w przedsiębiorstwie
- Pokazanie narzędzi controllingu, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym
- Przedstawienie możliwości zastosowania różnych rachunków kosztów
- Pokazanie, jak wprowadzić system kontroli kosztów w przedsiębiorstwie
- Wyjaśnienie, na czym polega analiza wskaźnikowa i jak można ocenić sytuację firmy na podstawie sprawozdań finansowych
- Pokazanie, jak tworzyć budżety operacyjne, finansowe i budżety projektów
- Omówienie, przy pomocy jakich miar można oceniać działania sprzedażowe, marketing i obsługę klienta
- Wzrost umiejętności obsługi Excela w zakresie najbardziej przydatnym kontrolerom finansowym
Program „Akademia Controllingu – EY Certified Controller” składa się z 6 modułów: Wdrożenie controllingu w organizacji, Controlling kosztów, Controlling finansowy, Planowanie i budżetowanie, Controlling obszaru sprzedaży, marketingu i obsługi klienta, Excel dla controllerów i księgowych oraz egzaminu.
Z poziomu tej strony możesz zapisać się na pakiet wszystkich 6 modułów z dostępem do nagrań (wybierz Akademia Controllingu – Pakiet Dyplom PLUS), pakiet 6 modułów (wybierz Akademia Controllingu – Pakiet Dyplom), pakiet 4 dowolnie wybranych modułów (wybierz Akademia Controllingu – Pakiet MEDIUM), pakiet 2 dowolnie wybranych modułów (wybierz Akademia Controllingu – Pakiet MINI) lub, w przypadku wyboru 1 modułu, wybierz Akademia Controllingu – 1 wybrany moduł.
Jeżeli decydujesz się na zapis na jeden wybrany moduł przejdź do strony wybranego szkolenia – kliknij na tytuł modułu poniżej, żeby przejść do podstrony.
Wdrożenie controllingu w organizacji
Czym jest controlling i jak wdrożyć w organizacji system informacji zarządczej. Dobre praktyki tworzenia raportów zarządczych. Wskaźniki (KPI, KRI) i zrównoważona karta wyników. Narzędzia controllingu strategicznego i operacyjnego.
Rodzaje kosztów – perspektywa krótko- i długoterminowa. Rachunek kosztów pełnych i zmiennych. Rachunek kosztów działań. Analiza progu rentowności. Decyzja: kupić czy produkować? Kontrola kosztów.
Ocena przedsiębiorstwa na podstawie sprawozdań finansowych: struktura, rentowność, płynność, zadłużenie itd. Analiza wskaźnikowa – wskaźniki finansowe i operacyjne. Ekonomiczna wartość dodana (EVA). Planowanie płynności.
Metody budżetowania, budżet główny i budżety cząstkowe. Budżet operacyjny i finansowy. Budżet projektu i kontrola jego wykonania. Zarządzanie przez odchylenia. Alternatywne koncepcje budżetowania.
Controlling obszaru sprzedaży, marketingu i obsługi klienta
Ocena skuteczności działań marketingu w kanałach cyfrowych. Ocena działań sprzedażowych offline i online. Wskaźniki dotyczące obsługi klienta. Planowanie sprzedaży sezonowej.
Excel dla controllerów i księgowych
Zastosowanie funkcji i narzędzi Excela w controllingu i księgowości, zastosowanie tabel przestawnych w raportowaniu i analizie danych, zastosowanie kokpitów menedżerskich oraz zasady wizualizacji danych w Excelu.
Egzamin
Warunkiem otrzymania dyplomu jest uczestnictwo w całym programie oraz zdanie egzaminu końcowego z wynikiem co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi. Egzamin obejmuje zagadnienia omawiane podczas kursu.
dr Anna Sperska - specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym oraz zarządzaniu sprzedażą i marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem controllingu oraz finansowych aspektów sprzedaży.
Bartłomiej Cegłowski - trener i wykładowca z ponad 20-letnim stażem. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z controllingiem, analizą finansową, oceną projektów inwestycyjnych i zarządzaniem wartością przedsiębiorstwa.
Krzysztof Dwornicki - wieloletni dyrektor departamentów controllingu, m.in. w międzynarodowych korporacjach. Praktyk z 17-letnim doświadczeniem w rachunkowości zarządczej i controllingu.
Tomasz Zdziarski - menedżer, konsultant w obszarze FI/CO. Tomasz specjalizuje się w szkoleniach oraz doradztwie w zakresie controllingu, finansów, analiz oraz zarządzania. Na sali szkoleniowej spędził ponad 4500 godzin.
Rozpoczęcie kolejnej edycji w styczniu 2025 – zgłoś się już dzisiaj!
Moduł | Akademia Controllingu start kwiecień 2024 | Akademia Controllingu start październik 2024 | Akademia Controllingu start styczeń 2025 |
Wdrożenie controllingu w organizacji | 11-12 kwietnia 2024 | 7-8 października 2024 | 23-24 stycznia 2025 |
Controlling kosztów | 8-9 maja 2024 | 14-15 listopada 2024 | 20-21 lutego 2025 |
Controlling finansowy | 20-21 czerwca 2024 | 16-17 grudnia 2024 | 10-11 marca 2025 |
Planowanie i budżetowanie | 16-17 września 2024 | 16-17 stycznia 2025 | 14-15 kwietnia 2025 |
Controlling obszaru sprzedaży, marketingu i obsługi klienta | 14-15 października 2024 | 13-14 lutego 2025 | 15-16 maja 2025 |
Excel dla controllerów i księgowych | 20-21 listopada 2024 | 17-18 marca 2025 | 16-17 czerwca 2025 |
Egzamin | 6 grudnia 2024 | 8 kwietnia 2025 | 8 lipca 2025 |