Ocena 360
Budowanie procesu – konsultacje, superwizja procesu, prowadzenie procesu, w tym feedback i coaching
Budowanie procesu – konsultacje, superwizja procesu, prowadzenie procesu, w tym feedback i coaching
Zapraszamy Cię do przeprowadzania z nami całego procesu badania ocena 360 lub jego elementów. Oferujemy też superwizję, jeśli chesz taki proces przeprowadzić wewnętrznymi zasobami.
Co to jest badanie ocena 360?
Jest to metoda udzielania kompleksowej informacji zwrotnej na temat jakości pracy. Wykorzystuje się ją jako narzędzie diagnostyczne i motywator do działania. Jak określa Peter Ward: „przedmiotem oceny jest wykonywana na co dzień praca, a wyniki zazwyczaj dotyczą pomiaru kluczowych kompetencji na konkretnym stanowisku”.
Nazwa „ocena 360 stopni” wynika ze zbierania informacji zwrotnej z czterech punktów widzenia: ze strony przełożonego, osób współpracujących, podwładnych i klientów zewnętrznych. Dzięki temu, że informacje pochodzą z kilku źródeł i dostarczają wielu perspektyw, uzyskany obraz efektów działań osoby ocenianej jest zróżnicowany i wiarygodny. Wszyscy odnoszą się do tych samych kryteriów, co wpływa pozytywnie na rzetelność wyników badania i daje możliwość porównania samooceny kompetencji pracownika z ocenami innych osób.
W ocenie 360° badamy przede wszystkim to, jak postrzegane są kompetencje i zachowania menedżera/ pracownika. Nie jest to więc metoda obiektywna, lecz zróżnicowany obraz subiektywnych opinii. Dzięki nim uczestnik procesu oceny 360° może zobaczyć, jak widzą go inni, jak według pracowników, klientów i przełożonego buduje relacje oraz realizuje zadania. To bardzo solidna podstawa do zobaczenia, co robi dobrze, co warto wzmacniać i doskonalić, a co należy zmienić.
Wyniki badania służą do:
Na proces oceny 360, który polega na przeprowadzeniu ankiety, w której badamy wybrane kompetencje. Zaczynamy od doprecyzowania z klientem celu biznesowego, któremu ma służyć to badanie. Po oszacowaniu zasobów projektujemy ankietę na bazie modelu kompetencyjnego klienta lub EY AoB.
Wdrożenie procesu rozpoczyna się od przeprowadzenia akcji informacyjnej, czyli przygotowania respondentów do udziału w badaniu np. w formie warsztatu, spotkania on-line czy e-learningu.
Przeprowadzenie samego badania – czyli rozesłania ankiet, wypełnienie ich przez respondentów oraz zebranie ankiet
Na podstawie uzyskanych informacji przygotowane są indywidualne raporty dla uczestników badania oraz raport zbiorczy podsumowujący cały proces
Kolejnym kluczowym ogniwem badania ocena 360 są indywidualne sesje informacji zwrotnych dla uczestników, które służą analizie i wnioskom wynikającym z uzyskanych wyników oraz tworzeniu indywidualnych planów rozwojowych dla wszystkich badanych.
Końcowym etapem są indywidulane rozmowy z przełożonym lub HRBP na temat wyników badania oraz rekomendacji rozwojowych.
Jeżeli po raz pierwszy chcesz wdrażać ocenę 360° w swojej firmie, możemy pomóc Ci w: