Świadczenia pracownicze, płatności w formie akcji i wycena do wartości godziwej
Szkolenie jest częścią programu „MSSF – Warsztaty”.
Szkolenie dla przedstawicieli służb księgowych: dyrektorów finansowych, głównych księgowych, specjalistów odpowiedzialnych za wynagrodzenia, kapitał i wycenę instrumentów finansowych, jak również dla pracowników HR odpowiedzialnych za programy premiowe i wynagradzanie menedżerów.
Programy motywacyjne i premiowe oparte o wartość akcji z roku na rok stają się coraz chętniej wykorzystywane przez pracodawców. Programy takie pozwalają na zwiększenie efektywności pracy i właściwe ukierunkowanie wysiłków pracowników poprzez powiązanie wysokości osiąganego wynagrodzenia z wartością firmy.
Mnogość różnych rodzajów programów pracowniczych oraz instrumentów wykorzystywanych do wypłaty premii pracowniczych sprawia, że firmy mogą napotkać trudności przy wyborze programu dostosowanego do ich potrzeb oraz z ich właściwym ujęciem w księgach.
W trakcie szkolenia dowiesz się, jak ujmować programy premii dla pracowników oparte o akcje zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz jakie są skutki finansowe i księgowe różnych rodzajów programów wynagrodzeń zmiennych i użytych w nich instrumentów.
Na szkoleniu
- Zapoznasz się ze skutkami finansowymi i księgowymi programów premiowych wykorzystujących instrumenty finansowe
- Poznasz rodzaje instrumentów akcyjnych, pochodnych i syntetycznych wykorzystywanych w programach premii pracowniczych
- Zrozumiesz, jak i kiedy należy ujmować programy płatności w akcjach w księgach zgodnie z MSSF 2 – płatności w akcjach oraz MSR 19 – świadczenia pracownicze
- Dowiesz się, kiedy programy premiowe należy ujmować jako zobowiązania firmy, a kiedy w jej kapitałach
- Poznasz podejścia do wyceny instrumentów i zobowiązań powstałych w wyniku utworzenia programów premii pracowniczych
- Dowiesz się, jak należy ujmować programy premiowe w grupach kapitałowych
Świadczenia pracownicze (MSR 19)
- Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym:
- Premie i bonusy
- Rezerwy na niewykorzystane urlopy
- Świadczenia po okresie zatrudnienia:
- Programy określonych składek oraz
- Programy określonych świadczeń
- Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
- Inne długoterminowe świadczenia pracownicze, w tym:
- Nagrody jubileuszowe
Ustalanie wartości godziwej (MSSF 13)
- Definicja wartości godziwej i związane z nią pojęcia
- Rynek podstawowy oraz najbardziej korzystny
- Koszty transakcyjne i koszty transportu
- Największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów niefinansowych
- Techniki wyceny
- Hierarchia wartości godziwej
Płatności w formie akcji (MSSF 2)
- Płatności rozliczane w instrumentach kapitałowych
- Płatności rozliczane w środkach pieniężnych
- Definicje momentu przyznania, okresu nabywania praw oraz momentu nabycia uprawnień
- Ujęcie rynkowych oraz innych niż rynkowe warunków nabycia uprawnień
- Wpływ modyfikacji, anulowania oraz anulowania za wypłatą odszkodowania na rozliczenie programów rozliczanych w instrumentach kapitałowych
- Ujęcie transakcji rozliczanych w akcjach w sytuacji, gdy jednostka lub strona trzecia mają wybór w zakresie rozliczenia: kapitałowe lub gotówkowe
Michał Błeszyński - absolwent Politechniki Wrocławskiej, w 2003 roku rozpoczął współpracę w EY w dziale audytu, gdzie badał sprawozdania finansowe zarówno małych firm, jak i grup kapitałowych. Specjalizuje się w szkoleniach finansowych, głównie z zakresu MSSF.
Katarzyna Gołąb-Levai - jest absolwentką kierunku Finanse i Rachunkowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada uprawnienia polskiego biegłego rewidenta oraz międzynarodowe kwalifikacje ACCA (Association of Chartered Certified Accountants).
Maciej Kocon - Maciek jest konsultantem i trenerem specjalizującym się w zarządzaniu ryzykiem, rynkach finansowych i rachunkowości instrumentów finansowych. Z EY Academy of Business współpracuje od 2017 roku.
Artem Kovtun - jest absolwentem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Wadyma Hetmana w Kijowie. Posiada tytuł członka ACCA (Association of Chartered Certified Accountants).
Magda Burzyńska - trenerka z pasją do finansów. Specjalistka w wyjaśnianiu trudnych związków między MSSF a ustawą o rachunkowości, tematów konsolidacji, podatku odroczonego oraz wybranych zagadnień ACCA.