Audyt procesu zakupów
Twoja organizacja zawiera wiele umów zakupowych. Co jakiś czas słyszysz, że są problemy: dostawca się nie sprawdził, zapomniano na czas złożyć zamówienie, zapłacono nie do końca za to, co było zamawiane, koszty rosną, a nie widzisz wystarczającego uzasadnienia. Zastanawiasz się, jak można sprawdzić, czy proces zakupów dobrze działa?
Naszą odpowiedzią na Twoją potrzebę jest to jednodniowe szkolenie.
Do udziału zapraszamy każdego, kto uczestniczy w badaniu procesu zakupów i jest zainteresowany, jak dobrze przygotować takie zadanie i objąć nim wszystkie najistotniejsze kwestie:
- audytorów wewnętrznych kontrolerów,
- wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poszerzyć i uzupełnić posiadaną wiedzę.
Proces zakupów występuje w każdej organizacji, zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w podmiotach sektora finansów publicznych. Z procesem tym wiążą się liczne ryzyka, nie tylko prawne. Proces ten jest szczególnie podatny na wystąpienie nadużyć i przejawy niegospodarności. Jako audytor wewnętrzny musisz ocenić możliwość wystąpienie oszustwa.
Nasze szkolenie pozwoli audytorom dobrze przygotować się do audytu procesu zakupów i wyposaży ich w niezbędną wiedzę nt. różnych zagrożeń i nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić w tym procesie, zasugeruje co ująć koniecznie w programie badania i jakie techniki audytowe będą szczególnie przydatne.
Po zakończeniu warsztatu uczestnicy będą wiedzieli:
- Jak zabezpieczyć w umowie interesy organizacji
- Jakie ryzyka występują w procesie zakupów
- Jak ten proces badać
- Ryzyka w procesie zakupów
- Etapy procesu zakupów i ich cele. Identyfikacja potencjalnych ryzyk na każdym z etapów procesu (ćwiczenia). Dyskusja nt. potencjalnych metod zarządzenia zidentyfikowanymi ryzykami
- Mechanizmy kontrolne ograniczające ryzyko w procesie zakupów
- Mechanizmy kontrolne: dobre praktyki. Czym charakteryzuje się dobry mechanizm kontrolny? Koszty i korzyści mechanizmu kontrolnego. Kontrole zapobiegawcze i wykrywające. Dobór mechanizmu kontrolnego do zidentyfikowanego ryzyka (ćwiczenia)
- Badanie procesu zakupów
- Techniki badania. Badanie wybranych mechanizmów kontrolnych. Narzędzia pomocnicze (listy kontrolne itp.). Przygotowanie programu audytu procesu zakupowego w oparciu o zidentyfikowane ryzyka (ćwiczenia)
- Nadużycia w procesie zakupów
- Najczęściej występujące nadużycia w procesie zakupów. Czy można im przeciwdziałać i jak im zaradzić? Kto jest za to odpowiedzialny? Dobre praktyki w przeciwdziałaniu nadużyciom w procesie zakupów
Monika Viwegier - trenerka i konsultantka; zawodowo zajmuje się identyfikacją usprawnień i optymalizacją procesów biznesowych, oceną ryzyka, a także wsparciem przy realizacji prac audytu wewnętrznego.
Za szkolenie można uzyskać 7,5 CPE.